> Home < . : Szolgáltatások :
. . : Árak : . . : Tippek -tanácsok :
. . : Hasznos
: . . : Hírdetések : . . : Kiemelt hírdetők : . |
Tippek - ötletek - tanácsok :
Mosás-vasalás :
Egy kis "textil-KRESZ" ' klikk ide '
Mire ügyeljünk a mosógépnél?
-
Időnként tisztítsuk ki a mosógépet. Töltsünk fel langyos vízzel, öntsünk bele négy liter 20%-os ecetet. Futtassunk végig egy 60°C-os programot. Az ecet feloldja a vízkövet és leszedi a mosópormaradékot.
-
A mosógép elé, lábunk alá tegyünk száraz gumiszőnyeget, ezzel megelőzhetjük az esetleges áramütéses balesetet.
-
Szakadt ruhát, fehérneműt ne tegyünk a mosásba, mert tovább szakad. (Ha lehet azonnal javítsuk meg, nem érdemes gyűjtögetni.)
-
Az erősebb szennyeződés körüli részeket férceljük körül. Ez kézi mosásnál nagyon fontos, mert nem kell mindenütt erőteljesen dörzsölni a ruhát.
-
Gépi mosásnál: az erős szennyeződésre kevés vízzel tegyünk külön áztatóport, és úgy tegyük a gépbe.
-
Az újonnan vásárolt fehérneműt első használat előtt mossuk ki, mert a gyártásnál olyan anyagok maradnak benne (apretura), amelyek érzékeny bőrűeknél allergiás tüneteket okozhatnak. Csak külön mossuk!
-
Új harisnyát a felvétel előtt mossuk ki, tartósabb lesz.
-
Mielőtt a gépbe tennénk az ingeket, finom festőecsetet, vagy szivacsot mártsunk hajsamponba, kenjük be az ing erősen szennyezett gallérját és kézelőit.
-
Ha a gallér megsárgult, dörzsöljük be erősen krétával. A kréta oldja a zsírt, a szennyet könnyebb eltávolítani. Ezt többször megismételhetjük, ha a gallér már nagyon megsárgult.
-
Ecetből és szódabikarbónából keverjünk pépet, mosás előtt kenjük fel a gallérra. Ezzel mindenféle makacs szennyeződést eltávolíthatunk.
-
Ha a férfiingben a gallérmerevítő mosáskor benne marad rendszerint meggörbül. Vizes ruhán gőzöljük át, kiegyenesedik.
Hogy ne legyen többé pehely az anyagon
-
A kordbársonyt többször váltott vízben óvatosan nyomkodva mossuk és lassan szárítsuk meg. Még nedvesen keféljük át ruhakefével. Minden pejhely eltűnik róla. Vigyázat, szálirányba keféljük. Gondosan kihúzkodva, felakasztva, simára szárad.
-
A bolyhos pulóvereket és garbókat mindig fonák oldalukon mossuk, nem ragad rájuk a pehely.
-
Nincs pehely a ruhán, ha a mosóvízbe egy csésze ecetet teszünk. Ha a centrifuga filtere mellett és alatt pelyhek vannak, tisztítsuk ki, különben tönkremegy.
-
Nagyon érzékeny, pelyhes vagy bolyhos ruhát öreg párnahuzatban rakjuk a gépbe. A mosógép szűrője nem tömődik el.
-
A cipzárat mosás előtt húzzuk fel. A fém cipzár elszakíthatja a többi ruhát, a műanyag cipzár pedig tönkremegy.
Hogy a mosott ruha lágy és illatos legyen
-
Az utolsó öblítővízbe tegyünk egy csésze ecetet. Ez a legolcsóbb és legbiztosabb öblítőszer. Kézi mosásánál különösen fontos az ecet, semlegesítheti a szappant, és felfrissíti a színeket.
-
Ha 4 literenként egy kávéskanál keserűsót (glaubersót) teszünk az öblítővízbe, megakadályozzuk a színes ruha kifakulását vagy elszíneződését.
-
Ha a pulóvert és a tréningruhát kézzel mossuk, az utolsó öblítővízbe hajöblítőszert keverjünk (1 evőkanálnyi elég), szép fényt kap tőle.
-
A gyapjúpulóver utolsó öblítővizébe néhány kanál glicerint tegyünk. Ettől a pulóver puha lesz és nem irritálja a bőrt.
Ha a gyapjúholmit rosszul mostuk ki
-
Áztassuk langyos vízbe, amelyhez egy kevés finom hajsampont tettünk. Gyakran ez az eljárás olyan rugalmassá teszi a szálakat, hogy a holmi ismét visszanyeri eredeti formáját. A kísérlet megéri.
-
A rég nem használt gyapjú nadrágok, szoknyák anyagát újjávarázsolhatjuk a következőképpen: finom mosószerrel, kézzel (vagy az automata mosógép gyapjúprogramján) mossuk a ruhadarabot, többször öblítsük, majd az utolsó öblítővízbe egy előre elkészített oldatot öntsünk. Egy kávéskanál zselatint oldjunk fel, hagyjuk állni, majd másnap egy gézdarabon szűrjük az öblítővízbe. A vasalásnál a ruhadarabot vizes ruhán gőzöljük fel.
Hogy a fehér gyapjúholmi ne sárguljon meg
-
Kék vászonba vagy kék papírba csomagolva tároljuk.
Hogyan frissítsük fel a tollpárnát?
- Forgassuk meg néhányszor centrifugában, de vigyázzunk, nehogy az angin lyukas legyen, és a toll kirepüljön.
- Tegyük a napra, ez egyébként is frissít.
- Feldúsíthatjuk a tollpárnát vagy a paplant, ha felnyitjuk a huzatát
annyira, hogy a nyíláson a hajszárító csöve beférjen. 5-6 percig fújjunk meleg
levegőt a toll közé, kétszeresére nő a párna vagy a paplan.
Hogy a munkaruha tiszta legyen
-
A mosóvízbe egy fél csésze szalmiákszeszt keverjünk.
Ha sok hab képződik
-
A mosógépbe szórjunk a habra egy kevés sót, lecsillapodik.
Hogyan kezeljük a megsárgult fehér textiliát?
- Visszanyerik eredeti színűket, ha a mosás és az öblítés után a sárgult felületeket sóval alaposan beszórjuk, és árnyékban szárítjuk meg.
- A megsárgult kézimunkák, finom vászonfélék ismét kifehérednek, ha mosás előtt aludttejben áztatjuk.
- A fehér függöny - főként, ha műanyag - a hosszan tartó használat után megsárgul és bármivel kezeljük, mossuk, nem lesz többé kifogástalanul fehér,. Főzzünk egy jó erős teát, annyit, hogy a (frissen mosott) függönyünket ellepje. Mártsuk az anyagot a meleg tealébe, forgassuk át egy (tiszta és jól lecsiszolt) fakanállal, hogy mindenütt egyformán érje a folyadék. A szokásos módon, csavarás nélkül csöpögtessük ki, és félszárazon akasszuk a helyére. A mindig divatos, szép drapp függönyünk lesz.
- Ha a fehér zokni megsárgult, tegyünk a mosóvízbe egy negyed citromot.
Hogyan tisztítsuk a bársonyt?
-
Simítsuk ki az anyagot, a bársony szálait is egyenesítsük ki. Tartsuk színével felfelé a gőzölgő víz fölé, amelybe előzőleg néhány csepp szalmiákszeszt tettünk. Jól keféljük ki, és a fonákján a bársonynak megfelelően - vasaljuk ki. A bársonyt kétféleképpen vasalhatjuk:
-
az anyagot szálas oldaléval tiszta ruhakefére tesszük, nedves ruhát teszünk rá és azon keresztül gőzöljük át a bársonyt
-
a vasalót felállítjuk (kitámasztjuk) nedves ruhát borítunk rá és amikor már jól gőzölög, a bársonyt fonákjára fordítva végighúzzuk rajt. Közben a színén - szálirányban - keféljük a ruhakefével. Az előtörő pára szépen felemeli a bársony szálait. Csak nedves ruhával dolgozzunk, mert a víz foltot hagy a bársonyon.
-
A nem túl szennyezett bársonyt úgy is megtisztíthatjuk, hogy egy - hígított - szalmiákszeszbe mártott - ronggyal finoman áttöröljük, utána - szálirányban - alaposan kikeféljük.
-
A kissé megszürkült fekete bársony színe felfrissül, ha félbevágott vöröshagymával - szálirányban - átdörzsöljük. Ezután a ruhát alaposan ki kell szellőztetni, hogy a hagymaszag elillanjon.
-
A bársonyra tapadt apró szöszöket könnyen lekefélhetjük, ha a ruhakefére ráhúzzunk egy régi nylonharisnyát.
Hogyan kezeljük a bőrholmit?
- Az ablaktörlő szarvasbőrt ha megkeményedett, öblítsük ki langyos vízben, amelybe előzőleg egy evőkanál kenőszappant kevertünk.
- A megkeményedett bőrkesztyűt ismét lággyá tehetjük, ha az öblítővízbe egy evőkanál olívaolajat keverünk. Egy kevés ecet vízzel keverve, hajlékonnyá teszi a kitisztított bőrkesztyűt.
- Ha a vékony bőrkesztyű erősen szennyezett, áztassuk benzinfürdőben egy óra hosszat, majd tiszta benzinben újból nyomkodjuk át, - különösen a piszkos részeket - ezután puha ruhába csavarva itassuk fel a benzint, húzzuk fel a kesztyűt a kezünkre, és addig dörzsöljük, míg megszárad.
- A szarvasbőr kesztyűt mosószeres vízben nyomkodjuk át, majd öblítés után alkoholban pihentessük egy ideig. Száraz ruhával itassuk fel és s kezünkre húzva formázzuk újra, majd ügyesen lehúzva, kiigazgatva szárítsuk meg.
- A bőrkabátot - ha fényét vesztett, piszkos - lenolajjal töröljük át. Minden újabb szennyes részt, tiszta (csak olajos) ronggyal kezeljünk. Könnyedén töröljük át. Ha így jártunk el, megtartja rugalmasságát.
- Az irhaféleségeket a tisztítóban hozassuk rendbe, nem érdemes otthon kísérletezni vele.
- A hasított bőrtáskákat, szatyrokat ugyanúgy tisztíthatjuk, mint a szarvasbőr kesztyűt. A bélést, ha lehet fejtsük ki, külön mossuk ki. Az átnedvesedett béléstől foltos lehet a bőr! Ha csak béléssel együtt tisztíthatjuk, inkább samponos szivaccsal való átdörzsölést válasszuk. Tiszta, meleg vízbe mártott, kicsavart szivaccsal itassuk fel a habot. Ne szárítsuk napon vagy kályha mellett!
Hogyan nedvesítsük be a vasalásra kész ágyneműt?
Ha gyorsan akarunk vasalni
Hogyan vasaljunk hímzést?
...s még néhány tipp
Ha mégtöbb tippet szeretne olvasni, akkor íratkozzon fel hírlevelünkre ' itt '
Telefon: 20 / 938-8017
e-mail: mosogep-szerviz@extra.hu
Ha hasznosnak tartja információinkat, akkor a ' kapcsolat ' oldalon felíratkozhat havonta megjelenő hírlevelünkre. Amennyiben úgy gondolja, hogy barátai, ismerősei is hasznát vehetik oldalainkon található információknak, vagy bármely szolgáltatásunknak, akkor ' küldje el ' nekik is az oldal hivatkozását..
A szövegben található ' kiemelt ' szövgrészre klikkelve, további oldalakra juthat el az aktuális témában.
Látogassa gyakran az oldalt,
mert hasznos és praktikus tanácsokkal frissítve,
rendszeres tájékoztatást kap a
háztartásában használt gépek használatával és
kezelésével kapcsolatban.